Search

 

           

 

Home > ABOUT > SRC > University Committee Deployments

University Committee Deployments

2016 University Committee Deployments 

 

Academic Freedom Committee 

Aneet Daji

 

Keenan Hendrickse

 

Irfan Habib

   

Admissions Committee

Gloria Chikoanda 

 

Ryan Prithraj 

 

Thembilihle Ncayiyana 

   

Appointment Committee of Council 

Rorisang Moseli 

   

Classroom Facilities Advisory Sub-Committee

Braam Groenewald 

   

Council 

Rorisang Moseli 

 

Chanda Chungu

   

Council Exco 

Rorisang Moseli

   

Distinguished Teachers Award Sub Comiittee

Ndondo Nzama 

 

Braam Groenewald

 

Ifran Hibib 

   
   
   

Educare

Tehilah Phiri

   

Senate Animal Ethics 

Kirtanya Lutch

   

Ethics in Research Committee

Kirtanya Lutch

   

Examinations and Assesment Committee

Aneet Daji

 

Nabeel Allie 

   

Honoury Degrees Committee 

Rorisang Moseli 

 

Chanda Chungu 

   

Institutional Forum 

Siyabonga Ntombela 

 

Noxolo Ntaka

 

Thembelihle Ncayiyana

 

Bulelani Sidyani

 

Nthupula Masipa

 

Irfan Habib

 

Ntebogang Segone

 

Chanda Chungu

 

Gloria Chikaonda 

 

Tandie Nkosi

   

Language Policy 

Gordon Dodge

 

Tandie Nkosi

   

Library Working Group 

Eddie dos Santos 

 

Tayla Karsten 

   

Naming of Buildings committee 

Busisiwe Nxumalo 

 

Bulelani Sidyani

 

Nthupula Masipa

   

Namings of Buildings Task Team

Ryan Prithraj 

   

OCC

Denzhe Mabuli

 

Tshegofatso Putu

 

Nthupula Masipa 

 

Samantha Bekebeke

   

Programm accrditation and approval sub committee

Bulelani Sidyani

   

Quality Assurance Committee

Eddie dos Santos 

 

Tayla Karsten

   

Residence Committee 

Tshegofatso Putu

   

Senate 

Nabeel Allie

 

Noxolo Ntaka

 

Ryan Prithraj

 

Kangwa Chisange

 

Chanda Chungu

 

Aneet Daji

   

Senate Executive Committee

Nabeel Allie

   

Senate Readmission Review Committee

Keenan Wheeler

 

Nabeel Allie 

   

Sports Council

Gordon Dodge

 

Eddie Dos Santos

   

SSOC

Nthupula Masipa

 

Aneet Daji

 

Samantha Bekebeke

 

Shahana Bhabha

 

Denzhe Mabuli

 

Ryan Prithraj

 

Ntebogang Segone

   

Teaching and Learning Committee

Denzhe Mabuli

 

Nabeel Allie

   

Teaching Awards and Grants Sub Committee 

Denzhe Mabuli

 

Braam Groenewald 

   

Teaching and Examinations Timetable 

Braam Groenewald 

   
   

Undergradute Student Funding Committee

Marcus Gawronsky 

 

Eddie dos Santos

 

Gloria Chikaonda 

   

University Buildings and development committee 

Bulelani Sidyani 

 

Eddie dos Santos 

   

University Finance Committee

Marcus Gawronsky 

 

James Combrink

   

University Human Resources Committee

Nthupula Masipa

   

University Information, Communication and Technology Committee & User Group

Marcus Gawronsky 

   

University Social Responsivness Committee

James Combrink 

 

Nadia Solomon

 

Oriana Essou 

   

University Strategy Forum 

James Combrink 

 

Ryan Prithraj 

 

Nabeel Allie

 

Noxolo Ntaka

   

University Student Affairs Committee

Denzhe Mabuli 

 

Gloria Chikaonda 

 

Nthupula Masipa

 

Samantha Bekebeke

 

Chanda Chungu

   

University Student Disciplinary Tribunal 

Keenan Wheeler

 

Ndondo Nzama

 

Thembelihle Ncayiyana

   

University Transformation Advisority Committee 

Precious Bikitsha 

 

Tshegofatso Putu

 

Nthupula Masipa

   

Visiting Schools fund committee

Nthupula Masipa 

   

Works of Art Committee

Ndondo Nzama

   

CHED Board

Tej Bagirati

 

Saif Khan

 

Clifford Ncube

 

Philip Dambisya

 

Dominic Schoor 

 

Nikita Maesela 

   

GC Advisory Committee 

Nthupula Masipa 

   

University Student Disciplinary Tribunal of Appeal

Thembelihle Ncayiyana

 

Gordon Dodge

 

Denzhe Mabuli

 

Shahana Bhabha

 

Ntebogang Segone 

 

Busisiwe Nxumalo 

 

Nthupula Masipa